31/10/2018

Szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim

szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim

Choć nasz ośrodek wczasowy leży w sercu Beskidu Żywieckiego, doskonale zdajemy sobie sprawę, że odwiedzają nas turyści przemierzający o wiele dalsze szlaki. Dziś chcemy przyjrzeć się bliżej pobliskiemu pasmu Beskidów Zachodnich – Beskidowi Śląskiemu. Oprócz tego, że łączy nas najsłynniejszy szlak w rejonie, warto się tam wybrać, aby zdobyć niejeden szczyt i zobaczyć niesamowite widoki. Gdzie uderzyć w pierwszej kolejności i jakie szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim są najbardziej malownicze?

Magia Beskidów

Beskidy – należące do Karpat zewnętrznych – dzielą się na parę grup górskich pasm. To, jak są one położone i jak wygląda w danym miejscu budowa geologiczna, wpływa na odmienne warunki dla wędrowców. Beskidy słyną z doskonałych szlaków turystycznych. Klimat jest tu znacznie łagodniejszy niż w Tatrach, choć trzeba pamiętać, że pogoda mimo wszystko lubi się zmieniać. Rocznie występuje duża amplituda opadów, w lutym i marcu zwykle obficie pada śnieg, charakterystyczne są także dość silne wiatry. Choć o Beskidach mówi się jako o łagodnych górach, należy pamiętać, że turyści powinni zachować rozwagę i wykazać się koniecznymi umiejętnościami.

Główny Szlak Beskidzki

Z naszej perspektywy – i z perspektywy gości ośrodka wczasowego Czahówka – najistotniejsza wydaje się imponująca trasa o nazwie Główny Szlak Beskidzki. Szlak ten rozciąga się na prawie 500 kilometrów i obejmuje całą listę pasm, w tym Beskid Śląski, nasz Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, a także Beskid Niski i Bieszczady.

Trasa jest oznaczona kolorem czerwonym i rozpoczyna się w Ustroniu. Dalej biegnie przez Równicę, Czantorię Wielką, Stożek Wielki, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę i Węgierską Górkę. Później wykracza poza Beskid Śląski i zahacza o pobliską Babią Górę, a następnie o Turbacz, Lubań, Przehybę, Radziejową i Jaworzynę Krynicką, Rotundę, Cergową, Chryszczatą, Smerek oraz Halicz. Co bardzo istotne, Główny Szlak Beskidzki daje możliwość odwiedzenia obecnych w pobliżu trasy popularnych miejscowości turystycznych. Na terenie Beskidu Śląskiego są to przede wszystkim Ustroń i Węgierska Górka, a dalej m.in. Rabka-Zdrój, Krynica-Zdrój oraz Ustrzyki Górne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zboczyć także do uroczej wsi Pewel Mała i zebrać siły właśnie w naszym ośrodku.

Perły Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski leży przy granicy ze Słowacją i Czechami. Jego granice są wyznaczane z każdej strony przez charakterystyczne punkty. Od zachodu są to dolina Olzy i Przełęcz Jabłonowska, a od południa – doliny Czernianki i Soły (ta ostatnia stanowi także wschodnią granicę z naszym Beskidem Żywieckim). Północne stoki gór opadają natomiast ku Pogórzu Śląskiemu.

Grzbiety tutejszych gór mają to do siebie, że posiadają strome stoki. Inna charakterystyczna cecha to głębokie doliny. Beskid Śląski zachwyca bogatą roślinnością i bardzo zróżnicowanym krajobrazem, dzięki czemu cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród gustujących w wędrówkach turystów.

W masywie Beskidu Śląskiego można wyróżnić dwa główne pasma – rozdziela je od siebie Wisła. Po stronie zachodniej leży Pasmo Stożka i Czantorii, natomiast po stronie wschodniej – Pasmo Wiślańskie (Pasmo Baraniej Góry). Najwyższe szczyty pierwszego pasma to oczywiście Wielki Stożek (978m) i Wielka Czantoria (995m), ale też Wielki Soszów (886m), Cieślar (920m) i Kiczory (990m). Z kolei Pasmo Wiślańskie jest bardziej rozczłonkowane i zajmuje większy obszar. Na uwagę zasługują tutaj zwłaszcza grupa Skrzycznego (1257m) oraz grupa Baraniej Góry (1220m) – są to dwa najwyższe szczyty leżące w całym Beskidzie Śląskim.

Szlaki turystyczne na Skrzyczne

Skrzyczne możemy zdobyć na rozmaite sposoby:

- idąc szlakami z centrum Szczyrku (szlak zielony, przez przełęcz Becyrek, szacuje się na 2 h 15 min wędrówki, a niebieski – przez halę Jaworzyna – na około 2,5 h spaceru),

- pokonując niebieski szlak biegnący ze wsi Ostre (prosta trasa, ok. 2 h 15 min),

- przemierzając trasę przez Malinowską Skałę (analogicznej długości),

- na szczyt prowadzi również wygodna kolejka (dlatego jest to miejsce dość zatłoczone).

Wielbicielom pieszych wędrówek polecamy zwłaszcza ostatni pieszy szlak – jest on uznawany za jedną z najpiękniejszych widokowo tras w całym Beskidzie Śląskim. Rozpoczyna się on na Przełęczy Salmopol i wiedzie aż na Skrzyczne, prosto do schroniska PTTK. Po wdrapaniu się na Malinowską Skałę zostaniemy nagrodzeni niezwykłym widokiem na Kotlinę Żywiecką (a więc i Babią Górę i Pilsko). Jeśli widoczność będzie dobra, w zasięgu wzroku pojawią się także Mała i Wielka Tatra. Gdy dojdziemy do schroniska i złapiemy oddech, naszym oczom ukażą się kolejne punkty widokowe. Skrzyczne to w końcu najwyższy szczyt w całym Beskidzie Śląskim... Przejście całej trasy – tam i z powrotem – zajmuje od 5 do 6 godzin. Całość liczy prawie 16 kilometrów. Szlak jest więc dość długi, ale niezbyt wymagający. Można pokonać go nawet z dziećmi (choć może nie jako pierwszą górską wycieczkę – na początek lepiej wziąć pociechy na jakiś krótszy spacer). To naprawdę doskonała trasa widokowa – warto zadbać o to, żeby znaleźć się przy Malinowskiej Skale w chwili wschodu słońca. Wrażenia będą niezapomniane! Ze wsi Pewel Mała, w której znajduje się ośrodek wczasowy Czahówka, do punktu będącego początkiem trasy jedzie się samochodem ok. 40 minut.

Szlaki turystyczne na Baranią Górę

Na Baranią Górę, na której zboczach znajdują się źródła Wisły, można dostać się m.in.:

- ze schroniska na Przysłopie (szlak czerwony, ok. 1 h),

- z Węgierskiej Górki (szlak czerwony, ok. 4,5 h),

- z Przełęczy Kubalonka przez Stecówkę (szlak czerwony, ok. 3 h),

- z Kamesznicy (szlak żółty, a potem czarny, ok. 3 h),

- z Wisły Czarne doliną Czarnej Wisełki do schroniska na Przysłopie, a potem na Baranią Górę (szlak czarny, a potem czerwony, ok. 2,5 h),

- z Wisły Czarne doliną Białej Wisełki (szlak niebieski, ok. 2,5 h),

- ze Zwardonia (szlak niebieski, a potem czerwony, ok. 6 h),

- ze Skrzycznego (szlak zielony, ok. 3,5 h).

Pokochaj Beskid Śląski!

Łagodne stoki Beskidu Śląskiego dostarczą przyjemnego wysiłku nawet rodzinom z dziećmi czy osobom ze średnią kondycją. Jest to także bardzo atrakcyjny rejon dla narciarzy, także tych biegowych. Nasz ośrodek wczasowy sprawdzi się w roli zarówno bazy wypadowej na okoliczne szlaki, jak i niedalekiego przystanku na dłuższej drodze, chociażby przez Główny Szlak Beskidzki.powrót ››