29/11/2018

Rodzinne ferie w górach

rodzinne ferie w górach

Ferie zimowe to okres, na który każde dziecko czeka z wytęsknieniem. Oprócz tego, że szykują się dwa tygodnie wolnego od szkoły, to jeszcze zanosi się na mnóstwo zimowych aktywności, które będzie można beztrosko uprawiać w rodzinnym gronie. Jeśli tylko rodzicom uda się zdobyć urlop, warto wykorzystać ten czas aktywnie, a najlepiej wyjechać za miasto i odpocząć od codzienności w jakichś bajkowych, najlepiej górskich terenach. Narty, sanki, lepienie bałwana, długie spacery po śniegu... Podpowiadamy, jak spędzić ferie w górach z dziećmi, aby cała rodzina zyskała piękne wspomnienia!

Gdzie na ferie zimowe 2018?

Jeśli możecie pozwolić sobie na wyjazd, gorąco polecamy wyjazd w polskie góry. Liczne schroniska i ośrodki wypoczynkowe, w tym oczywiście nasza Czahówka, oferują korzystne pakiety rodzinne przygotowane właśnie z myślą o rodzinach z dziećmi. W górach łatwo zorganizować sobie aktywny wypoczynek – w Polsce aż roi się od wyciągów narciarskich, których nie brakuje także w Beskidzie Żywieckim, a także od pięknych terenów, które można eksplorować na niezliczoną ilość sposobów.

Atrakcyjne miejsce, nocleg i wyżywienie

Najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, planując ferie zimowe 2018, to wybór miejsca, które będzie atrakcyjne dla całej rodziny, a także komfortowego noclegu. Postaraj się namierzyć taką lokalizację, która dostarczy możliwości spędzania czasu na rozmaite sposoby. W końcu najgorsze, co może się zdarzyć podczas ferii w górach z dziećmi, to nuda! Po dniu spędzonym na śniegu przydałoby się odpocząć w dogodnych ku temu warunkach. W ośrodku wczasowym Czahówka udostępniamy szereg dodatkowych atrakcji, w tym fotel do masażu, ping-pong, bilard, a nawet pokój zabaw przeznaczony specjalnie dla dzieci.

Dobrze jest upewnić się, że maluchy będą zadowolone z menu. Najlepszym wyborem okaże z pewnością takie ośrodki wczasowe, które serwują śniadania w formie bufetu szwedzkiego. W Czahówce nie tylko udostępniamy stół szwedzki, ale też rozumiemy miłość do słodyczy, dlatego do każdej obiadokolacji dołączamy w pakiecie deser! Kolejna ważna sprawa to koszty noclegu. Stawiajcie na takie lokalizacje, które proponują korzystne oferty rodzinne i rozumieją, że cena pobytu dla dzieci nie może się równać tej dla dorosłych. Dla przykładu podamy koszty tygodniowego pakietu w Czachówce. Jeśli chodzi o ferie zimowe 2018, cena pakietu z dwoma posiłkami wynosi 655 zł dla rodzica, 507 zł dla dziecka w wieku 10-12 lat oraz 330 zł dla wieku 4-9 lat. Z kolei nasi najmłodsi goście, dzieci do 3 lat, które śpią jeszcze z rodzicami, mogą liczyć na zupełnie bezpłatny nocleg.

Aktywność sportowa

Pamiętajmy, że dzieci uczą się aktywności od dorosłych. Dlatego warto zaszczepić w nich już od najmłodszych lat zdrowe nawyki. Możecie albo nauczyć ich jazdy na nartach, snowboardzie czy łyżwach, albo podjąć się nauki razem z nimi, np. korzystając z usług profesjonalnych instruktorów. Jeśli nie gustujecie w narciarstwie, wybierzcie się chociaż na sanki. W górach z pewnością nie zabraknie śniegu, a tym samym także zabawy dla Waszych pociech.

Spacery i górskie wędrówki

Ferie w górach z dziećmi to doskonała okazja na wspólny, długi spacer. Górskie krajobrazy wprost zapierają dech w piersiach. Obok piękna ośnieżonych szczytów trudno przejść obojętnie. Możecie po prostu pospacerować po okolicy, rzucając się śnieżkami lub wspólnie lepiąc bałwana, albo wybrać się na nieco bardziej wymagającą wędrówkę (o ile dzieci są już troszkę starsze). W tym drugim przypadku trzeba mieć jednak na uwadze, że zimą góry potrafią być naprawdę niebezpieczne, i że konieczne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby spacerować po górach potrzebne są wyobraźnia i wzmożona ostrożność. Oczywiście gdy ogłoszony zostanie trzeci bądź wyższy stopień zagrożenia lawinowego, nie wolno w ogóle wychodzić w teren.

Zimowe górskie wędrówki najlepiej odbywać leśnymi szlakami, po dolinach oraz ścieżkami pod reglami. Trzeba wyjść i wrócić za dnia, a zatem tak obliczyć trasę, żeby wrócić do ośrodka wczasowego najpóźniej o 16-16:30 (w zależności od tego, kiedy będzie zachód słońca). Plan trasy musi być dostosowany do najsłabszej osoby z grupy, czyli do Waszych dzieci. Pamiętajcie o tym, żeby porządnie się ubrać. Najlepiej wybierzcie metodę na cebulkę, czyli załóżcie kilka oddychających warstw, a do tego ciepłe czapki i rękawiczki. Wszystkie rzeczy zapakujcie do wygodnych plecaków, żeby mieć wolne ręce.

Kulig

Inwestując w górskie pakiety rodzinne, warto zainteresować się, czy w najbliższej okolicy organizowane są kuligi z zaprzęgiem konnym. W Czahówce pomożemy Ci skorzystać z takiej atrakcji. Wspólna przejażdżka w otoczeniu ośnieżonych gór, najlepiej zakończona wspólnym grillowaniem, na długo pozostanie w pamięci całej rodziny. Wystarczy ciepło się ubrać i wyruszyć na wyjątkową przygodę!

Wspólne spędzanie czasu

Niezależnie od tego, gdzie zdecydujecie się spędzić ferie zimowe 2018, pamiętajcie, że najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu z Waszymi dziećmi. Dwa tygodnie to wystarczająco dużo czasu, aby rozwinąć swoje pasje (nie tylko te sportowe, ale też muzyczne, filmowe, plastyczne czy kulinarne) czy zażyć nieco rozrywki. Na zimowe, długie wieczory polecamy zwłaszcza gry planszowe. Zabawa przy gorącej czekoladzie na pewno da Wam dużo radości!powrót ››