23/03/2020

Aktywny wypoczynek w górach - Beskid Śląski

Aktywny wypoczynek w górach - Beskid Śląski

Każdego roku na wypoczynek w górach decydują się miliony turystów. Nie inaczej jest w Polsce. Jedni wolą zamknąć się w hotelu lub schronisku i korzystać z takich atrakcji, jak spa i masaże, ewentualnie gromadzić się wieczorami na wspólne śpiewy przy ognisku. Drudzy – i tych jest zdecydowanie więcej – bardziej cenią sobie ruch, aktywność fizyczną i czas spędzany na świeżym powietrzu. W ośrodku wczasowym Czahówka znajdzie się miejsce dla jednych i drugich. Dziś skupimy się jednak na tym, jakie formy może przybierać aktywny wypoczynek w górach, a zwłaszcza w Beskidzie Śląskim.


Pomysły na aktywny wypoczynek w górach latem

W cieplejszych miesiącach, wiosną i latem, góry oferują cały przekrój aktywności: trekking, nordic walking, jazdę na rowerze, jadzę konno, wspinaczkę, a nawet eksplorację jaskiń. Już same górskie spacery pozwalają poczuć bliskość natury i umożliwiają podziwianie zapierających dech w piersiach widoków. Dookoła ośrodka Czahówka rozpościerają się przepiękne góry pasma pewelsko-ślemieńskiego, w tym Łyska i Janikowa Grapa. Zamiast poruszać się po trasach pieszo, można również postawić na rower. Jeśli chodzi o Beskid Żywiecki, jeden ze szklaków (niebieski) biegnie z Żywca na Romankę, a drugi (żółty) – ze Świnnej na Moczarki. Turystyka piesza i rowerowa umożliwia podziwianie przepięknych okolicznych kapliczek i kościołów, a także zabytkowych góralskich chat. Przy niektórych górskich ośrodkach wczasowych, w tym przy Czahówce, działają wypożyczalnie rowerów, co jeszcze bardziej ułatwia całą logistykę wyjazdu. 

Latem można zakosztować kąpieli w górskich rzekach i specjalnie wytyczonych kąpieliskach (blisko nas znajdują się rzeka Koszarawa i kąpielisko Duża Tama). Jeśli lubisz sporty wodne, koniecznie odwiedź Jezioro Żywieckie, które leży zaledwie 15 km od Czahówki i wynajmij żaglówkę. Na przełomie lata i jesieni warto zakosztować górskiego grzybobrania. Na ponad 1500 ha okolicznych lasów z pewnością odnajdziesz niejeden rekordowy okaz!

Także turyści, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, ale wolą pozostawać w bezpośrednim pobliżu noclegu, będą zadowoleni z wyboru naszego ośrodka wczasowego. Dzieci mogą wybawić się na placu zabaw lub w basenowym brodziku, podczas gdy dorośli będą grali w siatkówkę plażową lub pływali na długie dystanse w dużym, podgrzewanym basenie. Wszędzie dookoła rozpościerają się przepiękne widoki, dla których warto wyruszyć na górski urlop.


Jak wypoczywać w górach zimą?

Okres zimowy jest zdominowany przez takie dyscypliny, jak jazda na nartach i snowboardzie, a także biegi narciarskie. Jeśli jesteś zapalonym narciarzem, możesz do woli szlifować swoje umiejętności na stokach o różnym poziomie trudności. Jeśli zawsze chciałeś spróbować zimowych sportów, a nigdy dotąd nie miałeś okazji – najwyższa pora wybrać się w góry i przystąpić do pierwszego szkolenia pod okiem profesjonalistów.

Jeśli chodzi o Beskid Śląski i okolice ośrodka wczasowego Czahówka, centrum turystyki narciarskiej jest Ośrodek Narciarski PILSKO. Dzieli go od nas zaledwie 10 kilometrów, a w okresie od listopada do marca funkcjonuje tam kilkanaście tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, które łącznie mierzą aż 16 kilometrów długości. Stoki są oświetlane i sztucznie naśnieżane, a malowniczy szczyt Pilsko, który można podziwiać z wyciągów, ma wysokość 1557 m n.p.m. Jeszcze bliżej znajduje się mniejszy Ośrodek Sportów Zimowych w Przyłękowie. Pod górą Jastrzębica rozpościerają się dwie trasy – 800 i 200 metrów. Stoki są częściowo oświetlone, a w razie niekorzystnej pogody naśnieżane przez armatki śnieżne.


Udany wypoczynek dla całej rodziny

Na taki aktywny wypoczynek w górach możesz wybrać się samemu, ze znajomymi lub z całą rodziną. W zależności od tego, jak i z kim lubisz spędzać czas, z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Co ważne, góry to dobre miejsce na wycieczkę wspólnie z dziećmi. Już w małych brzdącach można zaszczepić miłość do górskich spacerów, przemierzając z nimi prostsze szlaki i korzystając przy tym z nosidełek czy specjalnych wózków. Starsze dzieciaki mogą towarzyszyć ci na rowerze. Maluchy w każdym wieku odnajdą się na górskim basenie, zwłaszcza gdy – tak jak u nas – będzie w nim sztuczna fala. Wybór atrakcji jest ogromny, podobnie jak skala udogodnień noclegowych. Nie wzbraniaj się przed wyjazdem – rodzinny urlop w polskich górach to strzał w dziesiątkę!


Mierz siły na zamiary

Urlop w górach może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć taką aktywność, w której się spełniasz i która zapewnia ci uśmiech na twarzy. Mierz siły na zamiary i nie rzucaj się na głęboką wodę – przykładowo, wyruszając na trekking, wybieraj trasy dostosowane do Twojego poziomu. Nie rzucaj się także na wspinaczkę górką ani na inne zawodowe dyscypliny, jeśli nie masz o nich zielonego pojęcia. Zbyt duży wysiłek i niedopasowany poziom trudności podnosi ryzyko kontuzji, a przy okazji grozi przedwczesnym zniechęceniem. W większości przypadków dłuższy spacer czy przejażdżka na rowerze w zupełności wystarczą! Jeśli masz ochotę spróbować czegoś trudniejszego, upewnij się, że postawisz pierwsze kroki w danej dyscyplinie pod okiem instruktora. Powodzenia!



powrót ››