Wyjazd w góry ucieczką przed smogiem
Dzisiejszy post postanowiliśmy poświęcić zmorze mieszkańców większych (a coraz częściej także mniejszych) miast – smogowi. Z czego wynika smog? Czym grozi ciągłe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem? Wreszcie: jak i gdzie uciec przed smogiem, żeby choć przez chwilę móc pooddychać pełną piersią?
Smog to coraz bardziej powszechny problem
Termin „smog” wziął się od zbitki dwóch angielskich słów, oznaczających kolejno dym („smoke”) i mgłę („fog”). To bardzo szkodliwe zjawisko atmosferyczne zachodzi na skutek nawarstwienia się niekorzystnych zjawisk pogodowych. Zanim pojawia się smog, występuje brak wiatru i znaczne zamglenie – oprócz tego winni są także ludzie, którzy masowo produkują zanieczyszczenia, np. korzystając z samochodów i stosując nieprawidłowe metody palenia w kominkach. Smog jest dziś naprawdę palącym problemem – można to odczuć zwłaszcza w większych, zakorkowanych miastach oraz w sezonie grzewczym. Szkodliwy jest nie tylko słynny pył zawieszony, ale też dwutlenek siarki, ozon, tlenki azotu oraz szereg rakotwórczych substancji z grupy WWA. Jak widać, jest się czego obawiać, a od smogu lepiej uciekać jak najdalej...
Ratuj swój układ oddechowy i układ krążenia!
Zanim doradzimy Ci, w jaki sposób możesz uciec od smogu i zapewnić swojemu organizmowi zbawienny urlop od zanieczyszczeń, chcemy wyjaśnić czarno na białym, na czym polega niszczące działanie tego zjawiska. Zapewne pierwsze, co przychodzi na myśl w temacie smogu, to dolegliwości związane z układem oddechowym. Rzeczywiście – oddychanie zanieczyszczonym pyłami powietrzem grozi m.in. osłabieniem organizmu, nasileniem objawów astmy lub zachorowaniem na tę przypadłość, zakażeniami układu oddechowego, obturacyjną chorobą płuc bądź pogorszeniem jej przebiegu, chronicznym kaszlem, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, a wreszcie niewydolnością i nowotworami płuc (smog przypomina skład dymu papierosowego – podobnie jak on, zawiera rakotwórczy benzo(a)piren).
O ile młode, odporne osoby mogą jedynie skarżyć się na trudności z oddychaniem czy drapanie w gardle, o tyle ekspozycja na smog w przypadku seniorów, alergików czy dzieci może prowadzić do największej tragedii. Długofalowe skutki smogu są naprawdę przerażające, i to nie tylko dla układu oddechowego. Malutkie cząsteczki pyłu zawieszonego przenikają z płuc do krwiobiegu i sieją spustoszenie w przeróżnych narządach. Wśród przykładowych skutków pozostawania w otoczeniu smogu można wymienić zaburzenia krążenia (a nawet jego niespodziewane zatrzymanie), chorobę niedokrwienną serca, zmiany miażdżycowe, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, wylew, a nawet zawał. Najwięcej zgonów, za które obwinia się smog, ma związek właśnie z chorobami układu krążenia.
Przed chmurą pyłów można uciec!
Jak widać, jest bardzo źle. Gdy atakuje smog, przebywanie na zewnątrz nie jest ani miłe, ani tym bardziej bezpieczne. Nawet gdy jest słonecznie albo gdy cieszymy się wolnym czasem, chociażby w weekend lub w ferie, czasem aż strach wyjść na spacer. Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, do których warto się udać, aby pooddychać świeżym powietrzem. W końcu nie możemy spędzić całej zimy, oglądając świat przez szybę...
1. Wyjazd w góry
Najlepszą metodą ucieczki przed smogiem jest wyjazd w góry. Najlepiej więc zaplanować wypad na narty albo po prostu wycieczkę po otwartych w danym sezonie szlakach. Uwaga: w niektórych górskich miejscowościach również można napotkać smog, zwłaszcza wtedy, gdy znajdują się one w kotlinie i nie ma w nich wiatru, za to uginają się one od turystów. Na szczęście im wyżej i mniej tłoczno, tym powietrze jest czystsze. Dobrze jest więc zainwestować w nocleg w górach – na przykład w ośrodku wczasowym Czahówka, gdzie przyjmiemy Cię z otwartymi ramionami. Spacer okolicznymi górskimi trasami to najlepszy prezent, jaki możesz uczynić dla swojego zdrowia. Wokół nie ma szkodliwych, węglowych palenisk ani ruchliwych dróg. Wreszcie będziesz mógł odetchnąć pełną piersią!
2. Wyjazd nad morze
Drugą opcją jest udanie się w przeciwną stronę, czyli nad morze. Oczywiście nie jest to zbyt popularny kierunek na zimowy wypoczynek, a smog dokucza nam przede wszystkim zimą, ale wybrzeże Bałtyku daje wówczas kuszącą szansę odciążenia swoich płuc i nawdychania się jodu. Ponieważ nad morzem nie ma wtedy sezonu, można skorzystać z niższych cen i cieszyć się brakiem tłumów. Niestety atrakcji po tamtej stronie Polski jest wówczas o wiele mniej niż w górach...
3. Groty solne i kopalnie soli
Gdy smog mocno gryzie gardło, ale nie możesz sobie pozwolić na wolne w pracy lub do zaplanowanego wyjazdu w góry jest jeszcze daleko, możesz udać się tam, gdzie znajduje się zbawienna sól. Coraz popularniejsze są wizyty w grotach solnych – panuje w nich klimat podobny do tego nadmorskiego, co wywiera doskonały wpływ na drogi oddechowe. Dobra wiadomość jest taka, że powstaje ich sporo nawet w małych miejscowościach. Możesz także wybrać się wraz z rodziną do kopalni soli. Ułatwione zadanie mają tutaj mieszkańcy Małopolski, gdyż od Wieliczki i Bochni dzieli ich rzut beretem. Kopalnie są krystalicznie czyste – nie ma w nich żadnych zanieczyszczeń ani alergenów. Nie zadziałają równie mocno, jak kilkudniowy nocleg w górach, ale zawsze przyniosą jakąś ulgę dla zmęczonego smogiem organizmu.
Podsumowując: najlepszą metodą na ucieczkę przed smogiem jest wycieczka w góry. Usytuowane w górach ośrodki wczasowe, takie jak nasz, zapewnią Ci zdrowy wypoczynek i prawdziwie czyste powietrze!